česky | english

« zpět

Vláda nám zakázala novou kabinku...

Vláda nám zakázala novou kabinku...

24.04.2020 - ...aneb otevřený dopis vládě ČR...


Milá vládo, rádi bychom Vás požádali - raději už nikomu nepomáhejte a nic nekonejte. Nejhorším prostředím pro podnikání je totiž nejistota a absence koncepce. Dovolte mi Vám ukázat reálný dopad slibů, nařízení a změn, které nekontrolovaně vypouštíte, na fungování malého podniku, v našem případě svatebního salónu.

1) Nařizujete opatření spočívající v uzavření obchodů, my je plně respektujeme, nikdo o viru nic neví, opatrnost je na místě. Zavíráme. Nevíme za jakých podmínek, na jak dlouho, nic. Protože naši zaměstnanci jsou pro nás za běžné ekonomické situace naším nejdůležitějším "zdrojem", vážíme si jich i jejich rodin, rovnou jim slibujeme, že bez ohledu na to, co nastane, budeme jim doplácet plné mzdy, jak jen to bude možné, i kdyby to mělo být z našich soukromých úspor, aby se nedostali do problémů. Později vláda nabídne zavřeným provozvám 80% kompenzace mezd. Jásáme. Avšak dnes je 24. dubna a tyto prostředky ještě nikdo neviděl.

2)Výpadek tržeb za dva měsíce. Zrušené svatby, zrušené společenské akce = naše živobytí. Poctivě jsme budovali rezervy na horší časy, tak jak to zákon v případě ziskové společnosti žádá. Nemáme úvěry. Zatím se tedy držíme. Protože nevíme, jak dlouho bude situace trvat, rozhodneme se využít možnosti úvěru COVID I. Uvažujeme tak, že když jej bude třeba, využijeme prostředky pro pravidelnou obnovu zboží, když ne, vrátíme po ekonomickém restartu. Žádáme ihned druhý den, formuláře mají desítky stran. Zapojujeme účetní, vyplňujeme do noci. Jsme mezi prvními žadateli. Přestože podmínky úvěru na nás 100% sedí, nežádáme nesmyslnou výši, která by neodpovídala našim běžným pravidelným investicím, úvěr je nám bez udání důvodu zamítnut obecným sdělením "nesplnění podmínek". Žádáme upřesnění, bez odpovědi.

3) 14.4.2020 - Dozvídáme se, že jako prodejna do 200 m2 budeme moci znovu otevřít 27.4., že se znovu budou moci konat svatby, i když za absurdních podmínek 10 osob včetně všech zúčastněných úředníků a ženicha s nevěstou. Budiž. Zdraví je zdraví. Svoláváme zpět personál, chystáme vše na opakované otevření. Informujeme všechny naše zákaznice, které posunuly svatbu. Zaplníme znovu rezervační kalendář od 27.4., plánujeme úpravy šatů.

4) 24.4.2020 - 3 dny do otevření, personál je zpět v obchodě, abychom zvládli nával všech změn, které nám zákaznice hlásí. Vláda vyhlašuje konkrétní podmínky otevření (mezitím zvládla dovolit otevřít také velkým obchodům a všem, kteří mají dostatečně silné lobby) - a zde přichází třešnička na dortu - obchody smějí otevřít, ale v obchodech s oděvy se oblečení nesmí zkoušet - jinými slovy, všechny přípravy zbytečné, všechny rezervace zrušit, ale především - přicházíme o nárok na příspěvek na mzdy pro zaměstnance - protože už přeci nemáme zavřeno - jak mazané. Charakterově srovnatelné s textem fontem velikosti 6 na smlouvách na hrnce z podomního prodeje. 

Obchod tedy zřejmě znovu zavíráme, případně ponecháme v režimu krejčovství, které je dovoleno, abychom byli schopni alespoň vydat šaty na přeplánované svatby. Dál řádně platíme nájemné (mimochodem Praze/státu), odvádíme DPH, hradíme daň ze zisku za minulý rok, odvody za zaměstnance atd. Zaplacenou velkou reklamní kampaň ke znovuotevření již zastavit nemůžeme, takže tato investice nám přinese jen spoustu vysvětlování tohoto zmatení zákaznicím, které reklama osloví - účinek tedy bude přesně opačný - místo získání nových zákazníků, zákazníky jen naštveme.

Vše výše uvedené nás utvrzuje, že rozhodnutí soudu o neoprávněnosti mnoha opatření je namístě. Vláda by za své kroky měla nést zodpovědnost. Nízký počet případů nemoci byl bezpochyby způsoben rychlou reakcí a přísnými opatřeními. Tento úspěch měl být ale využit k rychlému restartu ekonomiky, namísto toho byl zmařen v nánosech PR, slibů, jejich rušení, měnění a podmiňování ...

Obraťte úsilí raději k zajištění soběstačnosti, navyšování kapacit testů a rozvoji moderních technologií, které nám pomohou případné další výskyty zvládnout, a nechte lidi žít a pracovat. Věříme, že lidé této země svoji schopnost racionálního chování a zodpovědnosti prokázali. Teď chtějí zpět svá prává a svobody!

Markéta a Michal Hartmanovi 


© 2024 Insion

Mapa stránek Vytiskni tuto stránku Poslat odkaz na tuto stránku   Salón Maya » › Vláda nám zakázala novou kabinku... | Novinky

Instagram

Moje